אקנה על רקע הורמונלי

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

אישה בהריוןאחד הגורמים הנפוצים ביותר להופעת אקנה הוא שינויים הורמונליים. הופעת פצעי הבגרות קשורה בצורה ישירה לשינויים הורמונליים, ושינוי במאזן ההורמונים, כמו שקורה לדוגמא בגיל ההתבגרות מגביר את פעולת בלוטות החלב ובכך מעלה את הסיכון להתפתחות האקנה.

ההורמון המרכזי הגורם לכך הוא הורמון המין הגברי אנדרוגן, אשר נמצא  גם בנשים וביטוי יתר שלו מגביר את הארעות האקנה. ובצורה זו, בכל שלב בחיים בו קיימת פעילות הורמונלית חריגה עלולים להופיע פצעי בגרות, אשר ייעלמו לאחר שמאזן ההורמונים יחזור להיות תקין.

ביטוי של אקנה על רקע הורמונלי

בדרך כלל אקנה על רקע הורמונלי מתבטאת כאקנה קלה יחסית, הכוללת בעיקר קומודונים ובמקרים נדירים גורמת להופעת פצעים מוגלתיים.

במידה ואכן מופיעים פצעים מוגלתיים, חשוב מאוד להגיע אל רופא העור על מנת להגיע לאבחנה לגבי סוג האקנה ולהתחיל טיפול מתאים, על מנת למנוע סיבוכים כמו התפתחות צלקות.

אקנה על רקע הורמונלי אצל נשים

אקנה על רקע הורמונלי מופיע בעיקר אצל נשים ובסמיכות למחזור החודשי. במידה ואישה מתלוננת על אקנה בזמן קבוע בכל פעם סביב התקופה בה היא מקבלת מחזור, קיים סיכון גדול שמדובר באקנה על רקע הורמונלי.

במהלך המחזור החודשי, עוברות הנשים שינויים הורמונליים ברמת ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, אשר עשויים בסופו של דבר להביא לפעילות מוגברת של בלוטות החלב ולהתפתחות אקנה.

בדרך כלל לקראת סוף המחזור החודשי מופיעה עלייה ברמת האנדרוגנים אשר מעוררת את בלוטות החלב, וכתוצאה מובילה להתפתחות אקנה.

הטיפול באקנה מסוג זה פשוט ביותר, ובדרך כלל שימוש בגלולות למניעת הריון עוזר מאוד להסדרת המחזור, להקלה על הכאבים והדימום וכמו כן להקלה משמעותית על האקנה. בכך, הגלולות למניעת הריון מסייעות בצורה משמעותית לפתרון הבעיה ונחשבות לטיפול שגרתי בנשים הסובלות מאקנה סביב המחזור החודשי.

אקנה על רקע הורמונלי במהלך ההריון

תקופת ההריון ידועה כתקופה של סערה הורמונלית, ואצל נשים רבות מתחילה להופיע אקנה בטרימסטר השלישי להריון.

כתוצאה מהשינויים ההורמונליים, בלוטות החלב מתפקדות ביתר וגורמות בסופו של דבר להופעת אקנה. מכיוון שמדובר בתקופה קצרה, והעובדה שאסור לנשים בהריון להשתמש בגלולות או בתרופות סיסטמיות אחרות כמו רואקוטן או מינוציקלין, בדרך כלל ממליצים על טיפול מקומי בלבד.

אקנה בגיל המעבר

תקופה נוספת בה עלולה להתפתח אקנה אצל נשים היא תחילת גיל המעבר. בתקופה זו גוף האישה מפסיק להפריש את הורמוני המין הנשיים וקיים ביטוי מוגבר של אנדרוגנים, אשר מפעילים את בלוטות החלב וגורמים להופעת אקנה. מכיוון שעל פי מחקרים אחרונים שימוש בתחליפי אסטרוגן אינו מומלץ, ניתן לטפל בפצעים על ידי טיפול מקומי או סיסטמי אחר.

אקנה על רקע הורמונלי אצל גברים

כפי שנאמר, בלוטות החלב עוברות עירור על ידי הורמונים, ובעיקר על ידי הורמוני המין הגבריים – האנדרוגנים.

במהלך גיל ההתבגרות, הורמוני המין הגברי מתבטאים ברמה גבוהה מאוד, ומשפיעים על התפתחות מערכת המין הגברית, גדילת מסת השריר, צמיחת שיער וכו'. בין היתר, ההפרשה המוגברת הטבעית של האנדרוגנים גורמת להפעלת בלוטות החלב ולעליה בשכיחות האקנה.

ולכן, בנים רבים בגיל ההתבגרות סובלים מאקנה, אשר בדרך כלל מעוררת על ידי סערת ההורמונים המתחוללת בגופם. כמובן שלא כדאי לטפל בגיל זה על ידי גלולות למניעת הריון, ולכן הטיפול המומלץ לבנים בגיל ההתבגרות הוא טיפול מקומי או טיפול סיסטמי כמו מינוציקלין או רואקוטן.

חשוב לציין שבעוד אצל הנשים האקנה יכולה להופיע על רקע השינויים ההורמונלים לאורך כל תקופת הפוריות, אצל רוב הגברים הופעת האקנה (על רקע הורמונלי) מפסיקה עם סיום תהליך ההתבגרות.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: