אקנה אצל מבוגרים

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

אקנה בגיל מבוגרלמרות שאקנה הינה תופעה אשר שכיחה יותר בקרב נערים ונערות במהלך שנות התבגרותם, היא עלולה להופיע בכל גיל שהוא, ולגרום לבעיות רגשיות דומות.

מעבר לפן האסתטי המפריע לכולם, המבוגרים אשר סובלים מאקנה עלולים לסבול גם מבושה, מבוכה ואף חרדה חברתית בדרגות שונות.

הגורמים לאקנה בגיל המבוגר יותר אשר מתבטאים בחסימה של זקיקי השיער על ידי שומן, תאים מתים, הזעה, לכלוך ועוד.

חסימה זו יכולה להיות קשורה לבעיות הורמונליות, רעלים, בעיות בתזונה או במערכת העיכול, ואף רגישות או אלרגיה מתפתחת לקרמים מסוגים שונים. אקנה אצל מבוגרים שכיחה יותר אצל נשים, מכיוון שהן נוטות להיות יותר מושפעות מהורמונים.

מכיוון שהבעיות הגורמות לאקנה אצל מבוגרים, הן ברובן פנימיות (עודף ייצור קרטין, דלקת, נוכחות חיידקים וחוסר איזון הורמונלי), יש צורך בטיפול עמוק אשר מערב תחומי חיים רבים, כמו למשל תזונה.

ההמלצה הינה להפחית ממזונות עשירים ובשריים לפני השינה, ולהימנע ככל האפשר מאכילת ג'אנק פוד. אולם גם דיקור סיני, טיהור רעלים ושימוש בשטחים נוספים מתחום הרפואה המשלימה, עשויים לעזר במקרים מסוימים.

מעבר לכך, נמצאו גורמים נוספים אשר יכולים להחמיר מצב של אקנה קיימת כמו למשל רמה גבוהה של רעלנים, הידבקות זיעה, חוסר היגיינה מספקת, גלולות למניעת היריון ועוד.

מהי אקנה אצל מבוגרים?

אקנה הינה דלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיק השיערה. בלוטות החלב, כאשר אינן מאוזנות מפרישות חומר רב, אשר בסופו של דבר גורם לחסימת הנקבוביות וזקיקי השערה.

הפצעים הנגרמים מכך יופיעו במיוחד באזור הפנים, הגב, קרקפת ולפעמים אף על גבי הישבן, על פי מיקומן של הבלוטות.

בגיל המבוגר צבר הפצעונים (והציסטות) יופיעו בעיקר סביב הפה והסנטר. אקנה אצל מבוגרים תאופיין ביותר דלקות וזיהומים מאשר בגיל ההתבגרות, מסיבה שאינה מובנת.

האקנה יכולה להופיע בדרגות חומרה שונות, ובאזורים השונים. היא תפריע למהלך החיים התקין כאשר יהיו צברי פצעים או כתמים.

מעבר לכך, פצעים אלה מפריעים גם לאחר ריפויים, במיוחד אם הריפוי השאיר צלקות או כתמים. בגיל המבוגר, כאשר העור נוטה לפחות גמישות ורעננות, הסיכון לצלקות לאחר גירוד, חיטוט או שימוש בחומרים לא מתאימים, הינו גדול יותר.

הטיפול, אם כן באקנה, במיוחד בגיל המבוגר, חייב להיעשות על ידי מומחה עור. פעמים רבות, המרשם לתכשיר הטיפול ניתן על ידי רופא העור, ומיושם אצל קוסמטיקאית פרא רפואית. ההמלצה היא לטפל בפצעים אלה, מחשש לנזקים גדולים ומתפתחים לעור.

הגורמים המשפיעים על התפרצות אקנה אצל מבוגרים

נעשו מחקרים אשר ניסו לבדוק את הקשר של האקנה אצל מבוגרים וגורמים נוספים. נמצא כי קיים קשר כזה בין שתיית חלב והתפרצות אקנה. עובדה זו יכולה להיות קשורה לכך שהחלב אשר נעשה בו שימוש בארצות הברית, הינו מלא הורמונים. גם סטרס וחיים מלחיצים ומתוחים נמצאו קשורים להתפרצות פריחה ופצעים דמויי אקנה. אולם הגורם העיקרי אשר נמצא קשור הינו חוסר איזון הורמונלי או הפרעות הורמונליות שמקורן בשחלות.

הטיפול הנבחר ייעשה על פי דרגת האקנה ומידת החומרה. הטיפול יכול לנוע מתכשירים ומשחות חיצוניות אשר יכילו ויטמין A או נגזרות שלו, אנטיביוטיקה למניעת זיהומים ורוקטן (Roaccutane). לטיפול זה ישנם תופעות לוואי שונות ובלתי נעימות כמו למשל ייבוש הריריות.

מעבר לכך, כדאי לשנות הרגלי תזונה, ולבצע בדיקות דם אשר ימדדו את רמות הכולסטרול, השומנים ותפקודי הכבד. חשוב מאד, גם בגיל מבוגר, לשמור על היגיינת הפנים והגוף, הקפדה על ניקוי הפנים בסבון, והימנעות מגילוח או חיטוט בפצעים.

ראו גם:

אקנה בגיל המבוגר מגביר סיכון לאלצהיימר

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: