אקנה בפנים

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

אקנה בפניםאקנה בפנים הינה תופעה אשר נפוצה מאד דווקא בגיל ההתבגרות אשר עלולה לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים של המתבגר. פצעים אלה יכולים להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר, של שנת ה-20, באופן נדיר יותר. בעקבות פצעים אלו, הנער או המתבגר, עלול לחוש פגיעה בביטחון העצמי, בושה, דחייה, מבוכה וחשש להימצא באירועים או מפגשים חברתיים.

הגורמים לאקנה בפנים

המאפיינים של אקנה בפנים הינם פצעים מוגלתיים, מכאיבים ומציקים. הם מהווים בעיקר מטרד אסתטי, כאשר הם נמצאים בצבר או בקבוצות, על גבי הלחיים, מצח, ואזורי השומן מסביב לאף.

לא מומלץ לטפל באקנה בפנים באופן עצמאי, או לחטט בפצעים אלה עד כדי הזדהמותם, עקב החשש לנטייתם של הפצעים בהשארת צלקות, חורים, שריטות וסימנים על הפנים, אשר יחלימו רק לאחר פרק זמן ארוך. בדרך כלל, כאשר מופיעים מספר בודד של פצעים, הם יעברו לאחר מספר ימים, גם ללא טיפול.

למרות שהפצעים נראים מוגלתיים, הם אינם נגרמים מזיהומים שונים, אלא דווקא מפעילות יתר של בלוטות החלב והשומן בגוף. שומן זה ותאי עור מתים עלולים לחסום ולסתום את זקיקי השערה.

מעבר לכך, האקנה מושפעת גם מהפרשות הורמונליות האופייניות לגיל ההתבגרות, כמו גם לשימוש בתרופות סטרואידליות. ישנם המאמינים כי אכילת מאכלים שומניים, מטוגנים ועשירים בפחמימות, אף הם מעודדים את ייצור השומן והחלב.

הטיפול הקונבנציונלי לאקנה בפנים

את הטיפול באקנה, יש להשאיר למומחים המתעסקים בתחום זה. טיפול לא נכון באמצעות חומרים אשר לא מותאמים לעור, עלול לפגוע ולשבש את תפקודם של בלוטות החלב ולגרום לייצור מוגבר של תאים מתים ופגימה בעור.

ישנן מספר שיטות לטיפול באקנה בפנים, ברמות יעילות שונות. שיטות אלו יכולות להיות מאד סובייקטיביות, ולפעמים טיפול אשר עזר מאד לאחר לא בהכרח יעזור גם לחברו. יעילות הטיפול, לרוב, נקבעת על פי סוג העור, אופן ריפויו, וגורמים אחרים אשר לא תמיד ידועים די צורכם.

הטיפול באקנה, ייעשה בדרך כלל, כאשר כמות הפצעים היא גדולה ומפריעה מאד למתבגר מבחינה אסתטית.

הטיפול, פעמים רבות אינו מהיר או אחיד. עם זאת, ניכרת הטבה משמעותית לרוב האנשים הסובלים מכך.

הטיפול הראשוני באקנה יכלול שימוש בקרמים המכילים חומצה אזולאית או רטין A או, במקרים קיצוניים יותר, שימוש בהורמונים ואנטיביוטיקה. לפעמים, יומלץ למתבגר או לסובל מאקנה בפנים, לשלב שינוי תזונתי, ותוספות וויטמינים שונים.

תופעות לוואי של הטיפול

הטיפול באקנה, אשר עושה שימוש בחומרים חזקים, מתבסס על מניעת חלוקת תאי העור. טיפול זה עלול להשאיר צלקות ופגמים על גבי העור.

מעבר לכך, לפעמים, חיטוט בפצע או הוצאת המוגלה באופן לא מבוקר, כך שנגרם שינוי בעור, עלול אף הוא להשאיר צלקת שתיחרט על גבי העור למשך שנים.

גורמים נוספים אשר עלולים להעמיק את הצלקות הנגרמות מאקנה בפנים הינם חשיפה מוגברת לשמש בעת הטיפול, עור רגיש וכמות מוגלה רבה.

בכדי להימנע ממצבים פוטנציאלים של גרימת צלקות, יש לפנות לרופאי עור המתמחים באקנה. פעמים רבות, תימצא קוסמטיקאית המוסמכת לעזור בכך אף היא, אולם יש לשים לב להתמחותה ולרמת הידע שהיא מפגינה בנושא זה.

במקרים קלים, יומלץ למתבגר לשטוף פניו בסבון רפואי, ולשמור על היגיינה מרבית באזורים אלה. במקרים קשים יותר, יומלץ על טיפול בפצעים המוגלתיים וטיפול מונע להזדהמות נוספת של הפצע. ככל שהפצעים יהיו גדולים יותר ומוגלתיים יותר, כך הסיכון כי הם ישאירו צלקות הינו גדול יותר

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: