גורמים לאקנה

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

תזונה לקויהאקנה נגרמת לאחר תפקוד לא תקין של בלוטות החלב הנמצאות בצורה נרחבת על העור. בלוטות החלב נמצאות בזקיק השערה, ותפקידם להפריש נוזל שומני אשר מספק לובריקציה (שימון) לעור ולשיער.

הנוזל המדובר מופרש מנקבוביות, אשר אחראיות להפריש אותו לאורך השערות ומשם אל העור.

קיימים מקרים בהם הנקבוביות של בלוטות החלב נסתמות על ידי תערובת של נוזל ההפרשה עם תאי עור מתים, חיידקים וגורמים נוספים, אשר חוסמים את פתח היציאה של הנקבוביות. התהליך הזה גורם לפגיעה בפעילות הפיזיולוגית של בלוטות החלב, ובסופו של דבר להופעת האקנה.

גורמים המעוררים אקנה

קיימים גורמים שונים המעוררים את התהליך הפתולוגי הגורם להופעת האקנה. גורמים אלה מגבירים את חסימת הנקבוביות ומהווים "טריגר" ליצירת הפצעים. הגורמים העיקריים והמשמעותיים ביותר הם:

שינויים הורמונליים

בלוטות החלב מושפעות בצורה משמעותית משינויים הורמונליים ובמיוחד מההורמון טסטוטרון, הגורם להפעלת יתר של בלוטות החלב.

במהלך גיל ההתבגרות, השינויים ההורמונליים גורמים לעליה ברמת ההורמונים ומשפיעים מאוד על האקנה, ולכן אקנה נפוצה ביותר בגיל ההתבגרות. לעומת זאת, שימוש בגלולות נגד הריון משפיע על האקנה בצורה ההפוכה ומפחית את פצעי הבגרות.

גנטיקה

ידוע שהיסטוריה משפחתית של פצעי בגרות משפיעה מאוד על היארעות האקנה. מחקרים שונים שעסקו בקשר בין גנטיקה לאקנה הראו שבמידה וההורים סבלו מאקנה, הילדים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח גם כן אקנה (גם כאשר מדובר בהורה אחד אשר סבל מהבעיה).

תזונה

בשנים האחרונות רווחת הדעה שתזונה המכילה כמות גדולה של סוכרים וחלב מגבירה את הסיכון לאקנה. ולכן, אכילה מוגזמת של גבינות, לחמים וכו' עלולה לעורר אקנה וכדאי להפחית את כמות המאכלים האלה במקרים של התפרצות אקנה.

דעה זו עומדת בסתירה למיתוס ארוך השנים הטוען באופן שגוי שמזון שומני ובעיקר שוקולד, הוא הטריגר העיקר לפצעי הבגרות.

שימוש בתרופות

תרופות מסוגים שונים עלולות לגרום לאקנה כתופעת לוואי. התרופות העיקריות הגורמות לכך הן סטרואידים, אנדרוגנים וליתיום.

תעסוקה

חשיפה לחומרים מסוימים עלולה לגרום לסתימת הנקבוביות ולהופעת האקנה. מקרים אלה מאפיינים בעיקר עובדים בתחנות דלק אשר עורם סופג כמות גדולה של אדי דלק, טבחים הנמצאים בסביבה המכילה אדי שמן ומקומות עבודה נוספים.

כמו כן, הזעה מוגזמת ולחץ על העור (כפי שקורה במקרים של קסדות או חגורות צמודות) עלולים גם כן לעורר את האקנה.

שימוש בתכשירי קוסמטיקה

קיימים תכשירים קוסמטיים מסוימים אשר מגבירים את הסיכון להופעת האקנה .

תופעה זו נפוצה בעיקר אצל נערות מתבגרות אשר מתנסות לראשונה בתכשירי קוסמטיקה שונים, אשר לרוע מזלן עלולים לגרום להתעוררות אקנה.

מצבים המחמירים אקנה

קיימים מספר מצבים הידועים כמחמירים אקנה, ובמהלכם עלולים להתעורר פצעי בגרות ללא הודעה מוקדמת.

בדרך כלל מדובר בפצעי בגרות אצל אנשים מבוגרים, אשר מופיעים באופן מפתיע. המצבים העיקריים הם:

  • מחזור חודשי – נשים רבות סובלות מהופעת מספר פצעונים רגע לפני תחילת המחזור. במקרים אלה השינויים ההורמונליים הם כמובן הגורמים להופעת האקנה.
  • הריון – נשים רבות מתלוננות על הופעת אקנה במהלך ההריון, בעיקר במשך הטרימסטר הראשון.
  • תסמונת השחלות הפוליציסטיות – תסמונת המופיעה אצל נשים הסובלות מעודף משקל וגורמת למספר סימפטומים הכוללים בין היתר הופעת אקנה.

קבוצות הנמצאות בסיכון לאקנה

לאחר הבנת הגורמים השונים לאקנה, ניתן להגיד שקיימות מספר קבוצות אוכלוסייה הנמצאות בסיכון לאקנה.

הקבוצה העיקרית של האנשים שנמצאים בסיכון מוגבר לפצעי בגרות הם בני נוער, נשים בהריון, נשים בשבוע שלפני הופעת המחזור ואנשים עם היסטוריה משפחתית.

מלבדם, אקנה יכולה להופיע אצל כל אחד אחר, בהתאם לשינויים במקום העבודה, נטילת תרופות או כל שינוי אחר.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: