טיפול תרופתי באקנה

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

תרופתיטיפול תרופתי באקנה מומלץ בעיקר למטופלים הסובלים מאקנה ברמה בינונית עד גבוהה, ולאחר שניסו טיפול מקומי ללא הצלחה.

מדובר במטופלים אשר סובלים מפצעים דלקתיים גדולים המכסים שטח נרחב של הפנים, וקיים סיכון להתפתחות צלקות נרחבות.

הטיפול התרופתי באקנה אינו טיפול קל, וכמעט כל סוגי התרופות המשמשות לטיפול בפצעי הבגרות גורמים לתופעות לוואי כאלה או אחרות.

ניתן לחלק את הטיפול התרופתי באקנה ל-4 קבוצות עיקריות: טיפול אנטיביוטי לחיסול החיידקים, טיפול בסטרואידים לשליטה בדלקת, טיפול הורמונלי וטיפול בתרופות רטינואידיות.

טיפול אנטיביוטי באקנה – מינוציקלין

אחד הגורמים המשמעותיים להיווצרות האקנה היא נוכחות גדולה של חיידקים על העור. החיידקים גורמים לזיהום הנקבוביות, חסימתן ומגבירים את הסיכון להופעת אקנה.

כמו כן, פצעי אקנה בהם מעורבים חיידקים נוטים להיות דלקתיים יותר ולכן נחשבים לקשים יותר.

הטיפול האנטיביוטי באקנה נמשך 2-4 חודשים וכולל ברוב המקרים שימוש באנטיביוטיקה בשם מינוציקלין. זהו הטיפול האנטיביוטי השכיח ביותר באקנה, אשר תופעות הלוואי שלו כוללות בעיקר סחרחורות קלות או כאבי בטן, ובמקרים נדירים לעלולה להופיע פטרת נרתיקית (בדומה לכל שימוש ארוך טווח באנטיביוטיקה).

הטיפול אסור בנשים בהריון (בדומה לכל אנטיביוטיקה ממשפחת הטטרציקלינים), וחשוב להישמע להנחיות הרופא בנוגע לנטילת התרופה.

טיפול בסטרואידים

באופן כללי, טיפול בסטרואידים לאורך זמן אינו מומלץ בשל סיבוכים קשים ותופעות לוואי ארוכות טווח, ולכן במקרים של אקנה הטיפול בסטרואידים מהווה טיפול חירום בלבד.

הסטרואידים עוזרים להפחתה משמעותית של התהליך הדלקתי בגוף, ולכן במקרים של התפרצות משמעותית ובלתי נשלטת של אקנה, ניתן לטפל בסטרואידים לתקופה קצרה בלבד. כמו כן, קיימים רופאים המעניקים טיפול מקומי (בעיקר בציסטות) על ידי הזרקת קורטיזון.

טיפול הורמונלי – גלולות למניעת הריון

אחת הסיבות החשובות לשכיחות הגבוהה של אקנה בגיל ההתבגרות הוא רמה גבוהה של אנדרוגנים (הורמוני המין הזכריים אשר קיימים כמובן גם בנשים).

במקרים אלו, הפחתת רמת האנדרוגנים תביא כמובן להקלה משמעותית במצב האקנה ותעזור מאוד לשיפור המצב.

הטיפול ההורמונלי מתבצע על ידי גלולות למניעת הריון המכילות את הורמוני המין הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון, אשר משיג שיפור משמעותי במצב.

אצל נשים, אין כל בעיה להשתמש בגלולות נגד הריון, במיוחד כאשר מדובר בבנות מתבגרות אשר סובלות ממחזור לא סדיר, כאבים וכו'. כאשר מדובר בבנים, יש לשקול את הטיפול ההורמונלי אל מול סוגי טיפול אחרים בגלל השפעות הורמונליות שליליות.

טיפול בתרופות רטינואידיות – רואקוטן

תרופות רטינואידיות הן תרופות המבוססות על נגזרת של ויטמין A המסייע רבות בהקלה על האקנה.

התרופות האלה גורמות לחסימת הנקבוביות ולמניעת התפתחות האקנה, ובכך משפרות באופן משמעותי את המצב.

תרופות רטינואידיות מיועדות למטופלים הסובלים מאקנה ברמה בינונית עד קשה, וכאשר ניתנות באופן סיסטמי גורמות לתופעות לוואי רבות.

התרופה הפופולארית ביותר לטיפול באקנה בשנים האחרונות היא רואקוטן, אשר גורמת לשיפור דרמטי במצב עור הפנים ולהקלה על פצעי הבגרות, אך גם מביאה לתופעות לוואי רבות כמו יובש משמעותי בפנים.

מטופלים רבים המשתמשים ברואקוטן משיגים שיפור משמעותי שלא מושג על ידי אף סוג אחר של טיפול, אך כולל מחיר של תופעות לוואי קשות. היובש הנגרם אצל מטופלים המשתמשים ברואקוטן מפריע מאוד לשגרת היום יום, והמטופלים נאלצים להשתמש בתכשירים שונים להקלה עליו.

בנוסף, בזמן השימוש ברואקוטן יש להימנע מחשיפה לקרינת השמש ומומלץ להפחית ככל שניתן פעילות גופנית.

עם זאת, פעמים רבות הטיפול מביא להחלמה מלאה מפצעי הבגרות, ולכן השימוש בתרופה זו נפוץ ביותר.

מלבד הטיפול הסיסטמי ברואקוטן, ניתן לטפל בפצעי הבגרות גם על ידי תכשירים מקומיים על בסיס רטינואידי, אשר משיגים אפקט בעיקר כאשר מדובר בפצעים קלים.

ראו גם:

הקושי של מתבגרים בהכנסת תרופות לסל הבריאות

הסכנות שבטיפול בגלולות ללא פיקוח

תרופהטיפול באקנה יכול לעזור במקרים רבים לשיפור המצב ולהקלה משמעותית על הסימפטומים. במידה ומדובר באקנה שאינה דלקתית או בפצעים קטנים מאוד, ניתן לטפל בהם באמצעים ביתיים ובקרמים ללא מרשם רופא.

במקרים חמורים יותר, כאשר מדובר באקנה דלקתית, או בפצעים גדולים ומוגלתיים יש להשתמש לעתים בטיפולים מתקדמים יותר אשר עשויים לסייע בהקלה על המצב.

כיצד פועל הטיפול באקנה?

הטיפול באקנה פועל במספר מנגנונים:

  • הפחתת הפרשת השמן מבלוטות החלב – מכיוון שאקנה נגרמת לאחר שהנקבוביות של בלוטות החלב נסתמות, הפרשה מופחתת של בלוטות החלב תסייע לשיפור המצב.
  • האצת תהליך חידוש העור – תסייע לזרז את תהליך ההחלמה ולהקטין את התקופה בה הפצע מופיע על העור.
  • הפחתת התהליך הדלקתי – מכיוון שפצעי בגרות רבים הופכים לדלקתיים וגורמים לכן להופעת כאב, נפיחות ומוגלה, ניתן להשתמש בתכשירים שונים אשר מפחיתים את התגובה הדלקתית של הגוף ומביאים לשיפור המצב.
  • טיפול אנטי חיידקי – אחד הגורמים המרכזיים לאקנה דלקתית הוא הצטברות חיידקים, וטיפול נגדם על ידי תרופות ייעודיות יסייע לשיפור המצב.

שטיפת פנים עד פעמיים ביום

שטיפת הפנים היא אחד הטיפולים הביתיים היעילים והמומלצים ביותר, אשר עוזרת להסיר שכבות עור מתות וחיידקים ולהפחית את שמנוניות העור. כאשר שוטפים את הפנים ומנקים את העור רצוי להשתמש בסבון מתאים, ובכל מקרה מומלץ לעשות זאת עד פעמיים ביום – כאשר רוחצים את הפנים יותר מפעמיים ביום זה דווקא יכול להחמיר את האקנה.

טיפול באמצעות קרמים לאקנה קלה

כיום קיימים סוגים רבים של קרמים אשר יכולים לסייע לטיפול באקנה. השימוש בקרמים האלה מומלץ במקרים של אקנה קלה ולא מוגלתית, ויכול להפחית את כמות הפצעים ולמנוע את התפתחות הדלקת.

מומלץ להתחיל עם קרמים ללא מרשם רופא, ובמידה והמצב ממשיך לעבור להשתמש בקרמים הדורשים מרשם.

הקרמים הטובים ביותר לטיפול באקנה הקלה הם קרמים המבוססים על ויטמין A, המכילים את החומרים טריטנואין וחומצה רטינואית. הקרמים הנפוצים ממשפחה זו הם לוקסיד, רטין A, רטויט ואדפרין.

שימוש באנטיביוטיקה מקומית

כאשר מדובר באקנה שאינה מגיבה היטב לטיפולים בקרמים הרטינואידים, ניתן להשתמש באנטיביוטיקה על מנת לפגוע בחיידקים אשר מאיצים את התפתחות הפצעים. בדרך כלל משתמשים באנטיביוטיקה מקומית, אשר מגיעה בדרך כלל בקרמים בהם משולבת אנטיביוטיקה עם חומר אנטי חיידקי נוסף.

אחד התכשירים האנטיביוטיים היעילים ביותר לטיפול באקנה הוא בנזמיצין, אשר משלב אנטיביוטיקה מסוג אריתרומיצין עם בנזואיל פרוקסיד. טיפול אפשרי נוסף הוא תכשיר בשם זינדקלין, המכיל אנטיביוטיקה מסוג קלינדמיצין עם אבץ.

במידה והטיפול לא עוזר, ניתן לעבור לטיפול מתקדם יותר הכולל שימוש באנטיביוטיקה סיסטמית, ונמשך לרוב למשך תקופה של 4 חודשים במהלכו משתמשים באנטיביוטיקות בסוג מינוקסידין ודוקסיצילין.

רואקוטן

כאשר מטפלים באקנה קשה, בה רוב הפנים מכוסים בפצעים מוגלתיים הכוללים ציסטות, מעדיפים להשתמש בתרופה הנקראת רואקוטן.

במקרים אלה החשש הגדול הוא מפני הופעת צלקות והחמרת הדלקת, ולכן פונים לטיפול זה הכולל תופעות לוואי רבות.

הטיפול ברואקוטן עוזר מאוד להורדת מספר הנקבוביות הסתומות, ירידה בהפרשה מבלוטות החלב והוא יעיל כנוגד דלקת וכאנטי בקטריאלי.

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר של רואקוטן היא קילוף בשפתיים, אשר ניתן לטפל בו באמצעות משחה מתאימה.

מלבד זאת, בזמן הטיפול ברואקוטן יש לבצע בדיקות דם באופן חודשי, אין לבצע פעילות גופנית מוגזמת או להיחשף לשמש בצורה חריגה. למרות ההשפעות השליליות, רואקוטן נחשב לאחד הטיפולים הפופולאריים ביותר באקנה ויכול להביא לשיפור מדהים תוך פרק זמן של מספר חודשים בלבד.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: