סובל מכאב בגלל אקנה? יש מה לעשות!

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

כאב כתוצאה מפצעי בגרות - מה אפשר לעשות?בעוד שפצעוני אקנה עשויים להיות מעצבנים או מכוערים, רובם אינם כואבים, אלא אם כן המצב חמור או שאדם מחטט בהם ושורט את עורו.

פצעונים כואבים הם תוצאה של אקנה פיברוזיס, בלוטות חלב סתומות באופן קשה עם שמן. פצעונים אלו מלאים בדרך כלל במוגלה ודלקת עמוקה מתחת לעור, הגורמת לגירוי וכאב.

טיפולים להקלה במצבים של אקנה

שטיפת הפנים עם תכשיר ניקוי עדין ומים פושרים פעמיים ביום מסייע להקלת המצב. קרצוף או חיטוט בפצעי האקנה משחררים מוגלה והלחץ גורם להחמרת הכאב ועלול להוביל להצטלקות קבועה. חומרים מקומיים ללא מרשם כגון קרם או ג'ל המכילים חמצן בנזואיל או חומצה סליצילית, מסייעים לייבוש השמן הלכוד, מקלים את הלחץ בפצעונים ומקלים על הכאב. אם העור יבש, ניתן לטפל בו עם קרם לחות קל, ללא שמן.

אקנה עמוקה וכואבת מחייבת טיפול מקצועי של רופא עור, שקובע את סוג האקנה והטיפול המתאים ביותר. הרופא ממליץ על קרמי מרשם מקומיים או על טיפול אוראלי, המבוצע תחת מעקב במשך מספר שבועות או חודשים כדי לקבוע את התאמתו באופן אישי לעור.

רופא עור יכול לנקז פצעוני אקנה כואבים, היות והוא בעל ההכשרה הדרושה לטפל בפצעונים ללא סיכון לזיהום או צלקות. מומלץ לקבל טיפול רפואי על מנת לאפשר החלמה מהירה יותר.

במקרים חמורים, ניתנת אנטיביוטיקה אך תרופה הנקראת איזוטרטינואין, המורכבת מוויטמין A, עובדת אם האנטיביוטיקה לא עובדת. למרות שזוהי תרופה יעילה ביותר, יש לה מספר תופעות לוואי כה חמורות, שמומלץ להשתמש בה רק בהמלצת הרופא.

טיפולים טבעיים המקלים על הכאב

למרות שקיימות תרופות זמינות רבות לאקנה, במרשם וללא מרשם, תרופות טבעיות נחשבות אף הן כשיטה מצוינת לספק הקלה על כאבי הפצעים.

שמן עץ התה

זוהי תרופה ביתית משמעותית לפצעוני אקנה כואבים. כל מה שצריך לעשות הוא להזליף טיפה על הפצעון הכואב על מנת לחוות תוצאות במהירות יחסית. אפשרות נוספת היא למרוח מסיכת חימר על הפצעונים עם טיפת שמן עץ התה ולהשאיר אותה על הפנים למשך הלילה. החימר המומלץ הוא חימר רדמונד, אך ניתן להשתמש בכל חומר קוסמטי או חימר בנטוניט בשילוב עם שמן עץ התה.

חומץ תפוחים

בדומה לשמן עץ התה, אין צורך להשתמש בכמויות גדולות של חומץ תפוחים, או בתדירות גבוהה, אלא אם כן הוא מדולל. החומץ עובד נפלא לניקוי פצעונים כואבים.

הטיפול מתבצע עם ספוגית המכילה שכבה דקה של חומץ ומריחתו על הפצעונים פעם או פעמיים ביום. למרות שניתן לשטוף את החומץ לאחר מספר דקות, אם חווים תחושת צריבה, התוצאות הטובות ביותר מתקבלות אם משאירים את החומץ על הפנים זמן ארוך ככל הניתן.

תה ירוק

דרך נהדרת נוספת להיפטרות מפצעונים כואבים. השיטה הטובה ביותר היא לחלוט את התה ולאחר מכן להניחו במגש קוביות קרח. ניתן להוציא או להשאיר את העלים בהתאם להעדפות האישיות. כאשר הפצעונים גדולים וכואבים, פשוט לוקחים את קוביות קרח התה הירוק ומשפשפים אותן על המקום במשך מספר דקות. התה הירוק הקפוא מפחית את הדלקת באזור ועובד כחומר נוגד חיידקים.

אלוורה

חומר זה שימושי לחיסול פצעונים בשל התכונות החיסוניות שלו ההופכות אותו לאידיאלי להפחתת דלקת בעור, ריפוי פצעונים והקלת הכאב. יש לו מספר תכונות אנטי בקטריאליות, המפחיתות את זמן ההתמודדות עם פצעונים כואבים. ניתן לקנות אלוורה בצורת מיץ או ג'ל ברוב בתי המרקחת ומלרוח מעט על הפצעונים.

דבש וקינמון

כשמערבים שני חומרים אלו, מקבלים את היתרונות של שניהם. הדבש מכיל תכונות אנטי בקטריאליות וקינמון מסייע למניעת תופעות תחמוצת חנקן, כימיקל המהווה חלק מהדלקת הקשורה לאקנה כואבת. פשוט מערבבים כפית קינמון עם שלוש כפות דבש, מורחים את התערובת לפני השינה, ושוטפים את הפנים בבוקר.

יוגורט

הקרירות של היוגורט מרגיעה עור מגרד, כואב ודלקתי והפרוביוטיקה מסייעת לעצירת החיידקים הגורמים לאקנה. ניתן להשתמש ביוגורט בפני עצמו, אך תוצאות טובות יותר מתקבלות כשמשלבים אותו עם שיבולת שועל, שנחשבת לחומר פילינג טבעי בעל השפעת ייבוש המסייעת לפתיחת הנקבוביות. יש להוסיף כמות קטנה של שיבולת שועל ליוגורט רגיל, ולמרוח ישירות על הפצעונים למשך עשרים דקות עד חצי שעה לפני ששוטפים.

שום

למרות שלשום יש ריח חזק מאוד, הוא בעל תכונות ריפוי ומאפיינים מיקרוביאליים ההופכים אותו ליעיל בטיפול באקנה כואבת. מורחים כמות קטנה של מיץ שום על האקנה ומשאירים את החומר למשך זמן מה לפני השטיפה.

טיפולים נוספים לכאב באתר pain.org.il

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: