האם שמש מזיקה במצב של אקנה?

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

לא כדאי להיחשף לשמש שיש אקנה
לא כדאי להיחשף לשמש שיש אקנה

פריחות אקנה ופצעי בגרות קשורים, בין יתר הגורמים, לרגישות פשוטה לשמש או שהם מצביעים על סימן למצב רפואי רציני הדורש טיפול.

רגישות לאור השמש מוגדרת על ידי הספריה הלאומית האמריקנית לרפואה כ"תגובה לאור השמש המתבטא בפריחות אקנה, בליטות בעור ופצעונים העשויים להיות תוצאה של רגישות בעור". יש צורך לקבל אבחון של רופא עור על מנת לקבוע את הגורם המדויק.

התפרצויות אקנה נובעת מהמבנה הגנטי של האדם או מחשיפה לשמש בעת שימוש בתרופות מרשם ותרופות הנמכרות ללה מרשם. בעוד שרוב סוגי האקנה נעלמים ללא צלקות לאחר החשיפה לשמש, במספר מצבים, הנגעים נרפאים רק לאחר מספר ימים.

במקרים נדירים, פצעונים שנוצרו באמצעות רגישות לשמש מצריכים טיפול רפואי דרמטולוגי או ניתוח פלסטי על מנת לתקן את הנזק.

השפעת השמש על צלקות אקנה

אנרגיית UV מהשמש גורמת לכוויות במצב של אקנה, מחמירה את הפצעונים וגורמת להן להיות יותר אדומות או סגולות. לכן יש להשתמש במסנני קרינה חזקים ולמרוח קרם הגנה בנדיבות ולעיתים קרובות. יש לחדש את השימוש בקרם הגנה אחת לשעתיים או שלוש היות וזיעה מתייבשת עלולה להשפיע על מצב העור.

במצב של אקנה פעילה, המתבטאת בפצעונים, בליטות שחורות או כתמי עור, מצב הפצעונים מחמיר והם הופכים להיות אדומים וכהים יותר כתוצאה מגירוי תאי פיגמנט העור שמסביב. מצב זה נקרא תגובת כתמי פגמנטציה. לכן במצב זה יש להימנע מחשיפה ממושכת לשמש.

בימי הקיץ, כאשר הטמפרטורה גבוהה, גובר גם קצב ייצור החלב בנקבוביות העור, והמצב מוביל להתגברות שמנוניות העור והחמרת נגעי האקנה, ההזעה והלחות המוגברת המהווה מעמסה על העור תורמים אף הם להחמרת האקנה.

אקנה, תרופות ורגישות לשמש. תרופות לאקנה, כולל תרופות טרטינואין עשויות להגביר את הרגישות לשמש. טרטינואין הוא החומר הפעיל ברטין A ובורנובה A, ושני סוגי תרופות אלו נמכרים ללא מרשם.

תרופות המיועדות למריחה על העור המטפלות באקנה מגבירות אף הן את הרגישות לשמש. במידה וגם נקבעה אנטיביוטיקה עבור הטיפול, היא עלולה להגביר את הרגישות לשמש. אנשים הנוטלים טטרציקלין ודוקסיצקלין כטיפול אוראלי לאקנה, צריכים להימנע מאור השמש עקב רגישות מוגברת.

המלצות חשיפה לשמש במצב אקנה

אקנה הקשורה לרגישות לשמש נשלטת בקלות באמצעות הימנעות מקרני השמש בשעות השיא, בין עשר בבוקר לארבע אחר הצהריים. מזעור בעיות כרוניות כרוך בהימנעות מאור השמש בשעות אלו, היות והקרינה עלולה לסתום נקבוביות פתוחות ולהחמיר את האקנה.

במהלך הקיץ, יש להשתמש בזהירות בתכשירי טיפוח העור ומוצרי איפור. חלק מהתכשירים האלו שומניים ביותר ואינם מתאימים לאנשים הסובלים מאקנה. אדם עם מצב זה צריך להישמר, במיוחד בתקופת הקיץ, מפני שימוש בתכשירי טיפוח הגוף, קרמים, מוצרי איפור וקרמים להגנת העור המכילים אחוזי שומן גבוהים.

מומלץ להשתמש בתכשירים נטולי שומן או להעדיף מוצרים המיועדים למצב של אקנה. תכשירים אלו אינם חוסמים את נקבוביות העור ובהתאם, אינם מגבירים או מעודדים היווצרות פצעונים.

למרות שחשיפה מתונה לשמש עשויה להקל על התפתחות המחלה, לשפר את מראה הפנים ולהאט את התפתחות הפצעונים, עדיף להימנע מחשיפה לשמש. בעוד שקרני ה-UV משפרות מעט את המצב, מאזן הנזקים חמור יותר.

אנשים עם אקנה המעוניינים להנות מקרינת השמש כדי לטפל במצבם, צריכים לקבל טיפול פוטותרפיה, המתבסס על קרינה שאינה אולטרא סגולה ונטולת סיכונים הכרוכים בחשיפה לשמש. הטיפול מונע החמרת כתמי עור, קמטי עור סרטן עור או הזדקנות העור.

טיפול באקנה כרוך בצריכת תכשירים שונים המיועדים לניקוי העור ורחצה, טיפול אנטיביוטיקה, משחות למריחה, ותרופה הנקרא ראוקטן. גם גלולות למניעת הריון מסוג יסמין יאז או דיאנה מתאימות למניעת התגברות הורמונים אנדרוגניים, הגורמים לאקנה ולשיעור יתר.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: