תזונה למניעת אקנה – מה מותר ומה אסור לאכול?

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

תזונה למניעת אקנהאחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על מצבו הכללי של הגוף הוא התזונה. למרות שככל הנראה תזונה גרועה לא גורמת באופן ישיר לאקנה, אנשים רבים אשר סובלים מפצעי הבגרות מכירים את הקשר בין אכילת מאכלים שונים להופעת פצעי הבגרות. ואכן, קיימים מרכיבים תזונתיים מסוימים אשר מעוררים את הופעת פצעי הבגרות, ולכן מומלץ להימנע מהם.

בדרך זו, ניתן לשלוט באקנה ובאמצעות בחירה מוקפדת של סוגי המזון הנכנסים אל הפה להפחית באופן משמעותי את פצעי הבגרות.

בניגוד לעבר, אז חשבו ששוקולד ומזון שומני הם הגורמים המרכזיים לאקנה, כיום ידוע שהמרכיב התזונתי העיקרי המגביר את הופעת פצעי הבגרות הוא דווקא סוכרים פשוטים, ומחקרים שונים הוכיחו שהפחתת הסוכרים הפשוטים בתזונה סייעה להקלה על האקנה.

מה אסור לאכול?

אחת השאלות הראשונות שעולה אצל כל אדם הסובל מאקנה היא איך התזונה משפיעה על הופעת הפצעים, ומה אסור לאכול.

באופן כללי, השפעת התזונה על האקנה היא אינדיווידואלית, ועם הניסיון כל אחד מכיר את גופו ומבין מאילו סוגי מזון עליו להימנע. עם זאת, קיימים מספר סוגי מזון אשר ידועים כמגבירים את הופעת הפצעים, ורצוי להפחית אותם ככל שניתן:

סוכרים פשוטים

אחד האויבים הגדולים של הבריאות הוא הסוכר הפשוט, הנמצא בממתקים, עוגות, לחם לבן, משקאות מתוקים וכו'.

בעיקרון, כל מזון המכיל סוכר (בעיקר לבן) או קמח לבן מכיל סוכרים פשוטים ועלול להגביר את תסמיני האקנה, ולכן מומלץ להימנע ממנו. הימנעות מסוגי המזון האלה תעזור גם להגנה מפני השמנה ומחלות רקע שונות כמו סכרת, ובאופן כללי מומלץ מאוד להפחית את השימוש בסוכר הפשוט.

מלח

אכילת כמות גדולה של מלח מגביה את הסיכון להחמרת האקנה, ולכן מומלץ מאוד להימנע ככל שניתן מאכילת כמות גדולה של מלח.

כל אדם יודע שלאחר אכילת כמות גדולה של בוטנים או פיצוחים אחרים האקנה מוחמרת, וככל הנראה הסיבה העיקרית לכך היא כמות המלח הגדולה הנמצאת בסוגי המזון האלה.

חלב

מחקרים שונים הראו ששתיית כמות גדולה של חלב או צריכה מוגזמת של מוצרי חלב מחמירה את פצעי הבגרות. ככל הנראה הסיבה לכך היא ההורמונים הנמצאים בחלב (אין קשר לכמות השומן), ולכן לאנשים הסובלים מאקנה מומלץ להמעיט בצריכת חלב.

מה כדאי לאכול?

באופן כללי, תזונה נכונה ומאוזנת מסייעת להפחתת תסמיני האקנה ולשיפור מצב העור, ומלבד זאת חשובה מאוד לבריאות הכללית ולהגנה מפני התפתחות מחלות אחרות. אנשים הסובלים מאקנה יכולים לשפר את מצבם על ידי שיפור התזונה, וקיימים מרכיבים תזונתיים הידועים כעוזרים במקרים של אקנה:

  • שתייה מרובה – שתיית מים עוזרת להקלה על היובש של העור ולשיפור המצב הכללי במקרים של אקנה.
  • אכילת דגים המכילים אומגה 3 – אכילת דגים כמו סלמון וטונה המכילים כמות גדולה של חומצת שומן מסוג אומגה 3 יכולה להקל על האקנה, וטובה לבריאות באופן כללי. אנשים רבים מתקשים לצרוך כמות גדולה של אומגה 3 על ידי אכילת דגים בלבד, ובמקרים אלה ניתן להשתמש בתוספי מזון סינתטיים.
  • פירות וירקות – פירות וירקות מכילים ויטמינים, מינרלים ואנטי אוקסידנטים המסייעים לשיפור מצב העור, ולכן מומלץ להרבות באכילתם במקרים של אקנה. מומלץ להרבות בירקות ירוקים המכילים בטא קרוטן, בגזר המכיל ויטמין A ובפירות כמו רימון המכילים אנטי אוקסידנטים.
  • אבץ – אחד המינרלים החשובים ביותר לעור המסייע רבות במקרים של אקנה הוא אבץ. אבץ מצוי בעיקר בגרעינים ובאגוזים, דגנים ובבשר בקר, וגם אותו ניתן לצרוך על ידי תוסף מזון.
המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: