הופעת אקנה אחרי הפלה

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

הפלה, בין אם באמצעות כדורים ובין אם באמצעות ניתוח, צפויה להיות כרוכה בדאגות. מעבר לחשש שהתהליך לא יביא לתוצאההתפרצות אקנה לאחר קיום הפלה הרצויה, יש כאן מגוון תופעות לוואי שכדאי לקחת בחשבון. הן לרוב אינן מסוכנות, ובכל מקרה לא אמורות להיות שיקול בשאלה האם לבצע הפלה, אולם ההיכרות איתן היא חשובה.

נשים רבות המבצעות הפלה מגלות כי בשבועות או בחודשים שלאחר השלמת התהליך, אפילו כשהוא הסתיים בהצלחה מלאה, מופיעים על גבי העור שלהן שלל פצעי אקנה. במאמר הבא נסביר ממה בדיוק הדבר נובע, ומה ניתן לעשות על מנת להקל על המצב ולשפר את מראה העור.

מהם הגורמים העיקריים להתפרצות אקנה לאחר הפלה?

לא צריך להיות רופא עור מומחה כדי להבין מדוע הפלה עלולה להגדיל את הסיכויים להופעה של פצעי אקנה. ראשית, ידוע שהסיכויים להופעת הפצעים עולים משמעותית בתקופות של חוסר איזון הורמונלי, וזה בדיוק מה שקורה לגוף במהלך ההריון ולאחריו (גם כאשר הוא מסתיים בהפלה). הגוף מגיב לשינויים המשמעותיים שהוא עובר במהלך תקופה זו בתנודות קיצוניות ברמות ההורמונים, והדבר עלול להשפיע לרעה על מצב העור. אקנה הורמונלי מהסוג הזה עלול לתקוף גם נשים שלא סבלו מעולם מהפצעים הלא מחמיאים, אולם מהעבר השני: ייתכן מאוד שאקנה הנוצר בנסיבות האלה ייעלם או לכל הפחות יפחת כאשר הגוף יחזור לאיזון הורמונלי.

גורם סיכון נוסף להופעת אקנה לאחר הפלה קשור בתחושות שעולות אצל האישה במהלך תקופה מורכבת זו. התהליך כולו כרוך בעלייה כמעט טבעית של מפלס הלחץ, או לחלופין בתנודות של מצב הרוח, מה שיוצר גם כן תנאים פוריים להופעה של פצעי אקנה. השאיפה היא לשמור ככל שניתן על רוגע ושלוות נפש, מה שעשוי להתרחש באופן טבעי אבל לעיתים דורשת גם "שחקני חיזוק".

איך ניתן לטפל באקנה לאחר הפלה?

אפשרויות הטיפול באקנה לאחר הריון דומות ברמה הכללית לאלה המוצעות לאחר הריון שהסתיים בלידה תקינה, והן נחשבות לרחבות באופן יחסי. יש מגוון רחב של טיפולים שיכולים להתאים גם לנשים בשלב זה של חייהן ומציעים את רמת הבטיחות הגבוהה ביותר האפשרית. נשים רבות בוחרות, מסיבות מוצדקות או אך ורק על מנת לשפר את השקט הנפשי שלהן, בטיפולים על בסיס טבעי (תכשירים עם רכיבים דוגמת שמן אקליפטוס, לבנדר או קמומיל). כמובן שיש נשים המנסות את אותן "תרופות סבתא" הנחשבות לפופולריות, כאשר בהקשר הנוכחי מדובר למשל במריחה של חלב על גבי הפנים ושטיפתו מהם כעבור דקות ספורות.

מן העבר השני של המשוואה, בדומה לטיפולים אחרים המיועדים לתקופה רגישה זו – כן מומלץ להתייעץ גם הרופא המטפל ולראות מהי חוות הדעת שלו לגבי התרופות, הקרמים והתכשירים שיכולים להתאים לאישה במידה הרבה ביותר. ייתכן למשל שיהיה צורך בטיפול בנסיבות המביאות לאקנה, למשל שיבוש הורמונלי, ולא רק באמצעים המיועדים לטיפול ישיר בבעיית הפצעים. לעיתים הטיפול ייעשה על בסיס ניסוי וטעייה, כלומר, שימוש בתכשירים שונים על מנת לראות כיצד הם משפיעים על האישה והאם הם כרוכים בתופעות לוואי עבורה.

בכל אותה תקופה מומלץ להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה, למשל בכל הנוגע לניקוי הפנים באופן תדיר באמצעות תכשירים בטוחים על מנת להרחיק מהם את החיידקים ועודפי השמן שעלולים להחמיר את פצעי האקנה. למרות שהקשר בין אקנה לתזונה אינו ברור וחד משמעי כיום, אפשר להבין את ההמלצה להקפיד ככל שניתן על תזונה נכונה ומאוזנת: צריכה כמות מספקת של פירות וירקות, שתיית מים בכמות גבוהה על מנת להגביר את לחות העור וכן הלאה.

לקריאה נוספת:
What Happens After an Abortion? – Pregnancy Resource centers
Acne – Overview – Mayo Clinic
How to Care For Yourself After an Abortion? – Medical News Today

 

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: