אקנה בצוואר

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

אקנה בצוואראקנה, אותם פצעי בגרות מציקים ומגדרים, מופיעים בדרך כלל על גבי הפנים והלחיים. זוהי תופעה, כך מקובל להניח, שמלווה בעיקר בני נוער בגיל ההתבגרות. אך מסתבר שלא רק בגילאים אלה עשויה האקנה להוות מטרד והיא עשויה להופיע גם בגילאים צעירים מאוד (אפילו בתינוקות) וגם בקרב מבוגרים, בגילאים שלושים, ארבעים וגם יותר.

בנוסף, ידועים במקרים שבהם מוקד ההתפרצות של הפצעונים איננו באזור הפנים כי אם למטה משם, בסביבות הצוואר. בנוסף, יתכנו מוקדים נוספים כגון באזור החזה או הגב, אולם אלה מקרים פחות נפוצים.

בלוטות החלב ומערכת החיסון

על פי הרפואה המערבית, התפרצות אקנה בצוואר אך גם בפנים, נובעת מהצטברות של שומן המפורש מבלוטות החלב. הנקבוביות של העור נחסמות ונוצר מעין "פקק" המלווה דלקת. כאשר בני נוער עוברים שינויים הורמונליים רבי עוצמה וכאשר הפרשת השומן מרובה באזור הצוואר, התוצאה תהיה אקנה בצוואר.

כדאי לדעת שעל פי מטפלים ברפואה משלימה, נטורופתים, הומיאופתים ומטפלים ברפואה סינית, יש קשר הדוק בין אקנה לבין חולשה של הגוף, מעבר להפרשת החלב והשומן. מטפלים מסבירים כי כאשר האקנה מרוכזת בעיקר בסביבות הצוואר (לעיתים עם "גלישה" למטה משם, לעבר בית החזה), יש בכך כדי להעיד על פעילות מואטת של מערכת החיסון של הגוף כולו. אי לכך, חשוב לחזק את הגוף באמצעות צריכת וויטמינים, על ידי צריכה של מזונות ותבלינים מחממים (כדוגמת ג'ינג'ר) וגם השימוש בשמנים כגון שמן אורגנו בהחלט יכול להועיל.

פריחה וקוסמטיקה

אקנה בצוואר עשויה להופיע גם כמעין תופעה אלרגית, חיצונית, בזמן פריחתם של עצים ופרחים. אמנם אין זה מצב נפוץ במיוחד, אבל אם מרגישים החמרה בתקופה זו, בהחלט כדי להימנע מקרבה לצמחים מלבלבים. עוד גורם שעלול להחמיר אקנה של הצוואר הינו שימוש בפתרונות קוסמטיים לא מתאימים. לכן, במידה והחלפתם מוצר קוסמטי מסוים ולאחריו חוויתם הופעה של פצעי בגרות או החמרה של הפצעים הדלקתיים, הפסיקו מיד את השימוש במוצר, שיכול להיות משחה, קרם ולעיתים גם מוצרי איפור.

ראוי לציין שבין הסיבות הנוספות המוכרות כגורמים לאקנה בצוואר ישנן סיבות גנטיות אך גם סטרס ולחץ הם בעלי משמעות. הירגעות באמצעות פעילות גופנית, יוגה, הליכה באווירה הפתוח, תוכל לעזור ולהקל, בשילוב פתרונות נוספים.

אקנה בצוואר – מה ניתן לעשות?

במידה וסובלים מאקנה בצוואר, חשוב מאוד לשמור על האזור נקי ומאוורר ככל שניתן. אין ללבוש חולצות בעלות צווארון הדוק, לא כדאי להשתמש בצעיפים כדי להסתיר את הפצעונים, אין לגעת או לגרד שכן עשויי להיווצר זיהום. יש לרחוץ את המקום, אך לא באופן מוגזם.

כאשר לא מדובר באקנה קשה, ניתן לרכוש תכשירים לטיפול בבתי המרקחת, ללא מרשם רופא. תכשירים שאינם מצריכים מרשם רופא יתאימו לאקנה קלה או בינונית, הם משפיעים על האקנה באמצעות ריכוז של חומר פעיל – בנזואיל פרוקסיד. מדובר בחומר המצוי בתכשירים שונים, בריכוז משתנה ועדיף להתחיל את השימוש בריכוז נמוך ואם אין שיפור – לעבור לתכשיר חזק יותר. התכשיר נמכר במשולב עם קרם לחות, סבון, תרחיץ או ג'ל.

נגזרת של ויטמין A ידועה גם היא כבעלת אפקט חיובי על העור. מדובר בחומצה רטינואית שיכולה לטפל גם בפצעים וגם בצלקות. כך, אם אתם סובלים מצלקות באזור הצוואר, תכשירים ומשחות על בסיס חומצה רטינואית בהחלט יוכלו לעזור. לנשים, שימוש בגלולות נגד היריון יכול להוות פתרון אפשרי, אך חשוב להתייעץ עם רופא להבנת כל ההשלכות לטווח ארוך. בנוסף, יש הממליצים להימנע ממוצרי חלב וממתקים, המקושרים להופעת אקנה, לפחות בקרב חלק מהאנשים.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: