חטטים ואקנה – על הקשר ביניהם והאם ניתן לטפל?

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

מניעת חטטים ואקנהאקנה וחטטים נובעים ממחלת זקיקי שיער מהפנים, החזה, והגב, המשפיעה על כמעט כל בני הנוער בגיל ההתבגרות ועל חלק מהנשים בגילאי אמצע עד סוף שנות העשרים. המחלה אינה נגרמת כתוצאה מחיידקים, אם כי לחיידקים יש תפקיד משמעותי בהתפתחותה.

אקנה וחטטים מופיעים על העור כנקבוביות חסומות, הידועות אף כנקודות שחורות או בליטות לבנות; בליטות אדומות הידועות אף כחטטים או פצעי בגרות; ולעיתים מתבטאת המחלה בפצעונים מוגלתיים; וציסטות, שהן פצעונים עמוקים.

קיים מגוון נרחב של טיפולים באקנה ובחטטים באמצעות מוצרים הזמינים בבתי מרקחת, או באמצעות מוצרים קוסמטיים שאינם דורשים מרשם רפואי. יחד עם זאת, במקרים קשים יותר של אקנה, יש להתייעץ עם רופא לגבי אפשרויות הטיפול.

הגורמים לאקנה וחטטים

לא קיים גורם אחד לאקנה. היא מתרחשת כאשר בלוטות החלב (השומן) המחוברות לזקיקי השיער, מגורות במהלך גיל ההתבגרות באמצעות מחזור הורמונים גבריים. חלב (שמן) הוא חומר טבעי המשמן את העור ומגן עליו.

חטטים הם זקיקי שיער הגדלים בהדרגה ומפיקים בליטות או פצעונים. ככל שהזקיק גדל, עלולה להתרחש פריצת חטטים, המאפשרים לחומרים מגרים וחיידקי עור רגילים לחדור לשכבות העמוקות יותר של העור, ובסופו של דבר לייצר דלקת. דלקת הקרובה לפני השטח של העור מייצרת מורסה, והתוצאות הן דלקת עמוקה המתבטאת בפצעונים. אם הדלקת עמוקה יותר, היא יוצרת ציסטה.

אפשרויות טיפול רפואי

מאחר וכל אדם סובל מאקנה בזמן כלשהו בחייו, המועד הנכון לטפל במצב הוא כאשר האקנה והחטטים מפריעים, או כאשר קיימת אפשרות התפתחות צלקת. מצב זה עלול להתרחש כאשר זקיקי האקנה מחמירים פתאום, אינם נעלמים, או אפילו כאשר חטטים בודדים מופיעים בעיתוי הכי לא מתאים מבחינה חברתית. ההחלטה היא אישית.

פתיחת הנקבוביות

טיפולי קוסמטיקה קבועים אצל קוסמטיקאית מומחית בהסרת אקנה וחטטים, כמו גם הקפדה על שגרת טיפול וניקוי, מועילים לשיפור המצב,

ניקוי וטיפוח עור

למרות הנטען במגזינים פופולאריים לאופנה וסגנון, לא קיים מוצר קסם או משטר טיפול המתאים לכל אדם ולכל מצב. ניקוי קל של העור פעם או פעמיים ביום עם סבון פנים עדין שומר על ניקיון העור וממזער את הרגישות והגירוי.

מומלץ למרוח מסיכות ולבצע ניקוי פילינג מידי פעם, באמצעות שימוש במוצרים המכילים חומצה סליצילית בריכוז שהופך אותה לחומר קילוף עדין ביותר. מוצרים אלו מסירים את השכבה החיצונית של העור ופותחים את הנקבוביות.

מוצרים המכילים חומצה הידרוקסיד גליקולית או חומצת אלפא נחשבים אף הם למקלפי עור עדינים. רטינול, שהיא תרופה נגזרת של ויטמין A מסייעת גם היא לטיפול בקילוף העור, אך יש להיזהר מפני בלבול עם רטין, שהוא תרופת מרשם.

הפחתת החלב

לא ניתן לעצור את בלוטות השומן מהפקת שמן, אך ניתן להאט את תפקוד בלוטות השומן לזמן מה. הן שבות לחיים מאוחר יותר, ומה שניתן לעשות הוא להיפטר מהשמן על פני שטח העור ולהפחית את הברק המביך.

מוצרים המכילים חומצה גליקולית או אחד מהמוצרים המכילים חומצות אלפא הידרוקסיד מועילים לניקוי עדין של העור באמצעות קילוף השכבה השטחית של העור. קיימות גם רפידות אנטי בקטריאליות המכילות בנזואיל פרוקסיד, שהן בעלות יתרון נוסף לסיוע בספיגת השמן.

טיפול בחיידקים

חמצן בנוזאיל הוא המרכיב הפופולארי ביותר לניקוי אנטי בקטריאלי, הנמכר ללא מרשם. קיימים מוצרים נוספים בצורת ג'לים וקרמים, אותם ניתן למרוח על האקנה והחטטים. החומרים הפעילים ההורגים חיידקים כוללים בנזואיל פרוקסיד וגופרית. חומרים אלו עלולים לגרום לחלק מהאנשים לתופעות לוואי המתבטאות בגירוי עור אדום וקילוף עור, אך תופעות אלו נעלמות עם הפסקת השימוש במוצר.

שגרת חיים

מתינות ושגרה קבועה הם היבטי חיים חשובים, אך לא כל אדם יכול לישון שמונה שעות מידי לילה, לאכול שלוש ארוחות מזינות ולשתות שמונה כוסות מים ביום.

עם כל זאת, עדיין ניתן לשלוט באקנה ובחטטים גם אם השגרה מורכבת ובלתי צפויה. חשוב ביותר להקפיד לעולם לא לחטט או למחוץ את הפצעונים. חיטוט בפצעונים, גם אם אדם נקי וזהיר, כמעט תמיד מותיר בליטות אדומות ובולטות יותר לטווח ארוך יותר. ת\ונה נכונה היא גם מאווד חשובה לאי היווצרות האקנה ויכול להיות כי תזונאית תתאים עבורכם את התפריט הטוב ביותר למניעת התופעה.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: