מיליאריה וחצ'קונים – מה ההבדל?

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

8493931_xxlהתפרצות אקנה או פריחת חצ'קונים בשלב כל שהוא בחייו הן תופעות רווחות בקרב מרבית האוכלסיה. מצבים אלו עשויים להוות חוסר נוחות או גורם למבוכה, במיוחד כשהפריחה מתרחשת על הפנים. חצ'קונים הם סוג אחד של פריחה, המופיעה בשל מגוון סיבות ובכל גיל. אך במקרים מסוימים, הופעת חצ'קונים מרובים על הפנים או הגוף, עשויה שלא להיות קשורה לאקנה, אלא למיליאריה, המכונה אף "חררה".

יש להבין כיצד לזהות את ההבדלים בין שני המצבים, שכן אבחון נכון מסייע לקביעת הטיפול המדויק. בעוד שאקנה מטופלת בעיקר באמצעים ביתיים ושינויים באורח החיים, טיפול במיליאריה כרוך בהתייעצות עם רופא עור.

נגעי אקנה

החצ'קונים המופיעים על הפנים במצב זה, נובעים ממצב רפואי הנגרם כתוצאה מחסימת הנקבוביות על פני שטח העור. המצב מתרחש בעיקר בקב בני נוער. יחד עם זאת, אנשים בכל הגילאים, אפילו תינוקות, עלולים לסבול מחצ'קונים.

לכלוך, חדירת חיידקים לגוף, או סתימת נקבוביות העור כתוצאה מעודף שמן, עלולים לגרום לנגעים להתפתח ולהוביל לאדמומיות או חוסר נוחות. חסימה עורית זו עלולה ליצור ציסטות כואבות ונפוחות שאינן מגיבות לטיפולים רגילים. הן מופיעות במיוחד על הפנים, הצוואר, הגב והחזה.

פריחת מיליאריה

פריחה זו על הפנים מצביעה על גירוי הנובע ממקור חיצוני או פנימי.  הגורמים למילאריה יכולים להיות: אלרגיות לצמחים, צבעים וכימיקלים מסוימים. מצבים רפואיים, כגון שלבקת חוגרת או פסוריאזיס, עשויים אף הם להתבטא בפריחה על הפנים או מקום אחר בגוף.

מתח, תזונה לקויה, ושינויי אקלים פתאומיים מחמירים מיליאריה. אם הפריחה מלווה בתחושת בכאב, קוצר נשימה או נפיחות יש להיוועץ בדעת רופא. אם התסמינים מופיעים לאחר תחילת השימוש בתרופה חדשה, תגובה אלרגית חמורה עשויה להתפתח במהירות, ויש לקבל טיפול רפואי.

הבנת ההבדל

הצעדים הראשונים למניעת אקנה או מיליאריה, והטיפול בהם, כרוכים בזיהוי הגורם. רופא משפחה או רופא עור יכול לקבוע את הפריחה נגרמת כתוצאה מאקנה או ממילי אריה. רוב הפריחות, למעט אקנה, אינן מוגבלות לפנים.
אקזמה, למשל, עשויה להתרחש בכל מקום על הגוף. מחלות שתסמיניהן מתבטאות בפריחות על הפנים מייצרות בדרך כלל תסמינים נלווים אחרים. מחלות ילדות כגון חצבת או אבעבועות רוח כוללות חום בנוסף לפריחה הברורה. בדיקת אלרגיה יכולה לקבוע מתי הפריחה היא תוצאה של גירוי או מיליאריה.

אפשרויות טיפול

פריחת אקנה או מיליאריה עלולות לפגוע בהערכה העצמית של הסובל מהן. רופאים מבינים כי הטיפול בבעיות העור חשוב מבחינה נפשית כמו מבחינת הבריאות הגופנית. שילוב טיפולים תרופתיים ושינויים באורח החיים מספיקים בדרך כלל על מנת להילחם בפריחה המופיעה על הפנים.

במידה ויש אקנה, חשוב לרחוץ היטב את הפנים על בסיס יומי, ולהשתמש בסבון עדין שאינו מייבש את העור. יש להימנע מקרמים ותכשירי קוסמטיקה שמנוניים, שכן הם מגרים את נקבוביות העור הסתומות.
מרשם לקרם הידרוקורטיזון אינו יעיל נגד סוגים רבים של פריחות, אך אם הפריחה אינה חולפת, יש להתייעץ עם רופא לקבלת טיפול חזק יותר. התרופות האופייניות לאקנה הן אנטיביוטיקה מקומית, אנטיביוטיקה לבליעה או רטינואידים.

תסמינים קלים של פריחת מיליאריה מתנקים בדרך כלל מעצמם, ויש לשמור על האזור יבש ונקי כדי לסייע בתהליך הריפוי. אם הפצעונים מכאיבים, מלווים בחום, צמרמורות, אדמומיות או נפיחות מסביב לאזור, מומלץ בחום להתייעץ עם רופא, במיוחד אם מתגלה ניקוז מוגלה.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: