רטינואידים לטיפול בעור הפנים ואקנה

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

רטינואידים לטיפול בעור הפנים ואקנהאת הרטינואידים, הינם למעשה ויטמין A, ניתן למצוא בקרמים, משחות וגם ג'לים למיניהם. הם משמשים כפתרון טיפולי במקרים של חטטת נפוצה, במקרים של נגעים טרום סרטניים וגם מהווים רכיב להכנת פילינג בינוני. אולם, השימוש השכיח ביותר בהם הוא כטיפול בפצעי הבגרות, באקנה, וגם כטיפול מניעתי לקמטים בפנים ולכתמים.

החומצה הרטינואידית מתבססת על מנגנון מיוחד, הגורם לפתיחת בלוטת החלב ולהפחתת מספר הקומודונים, הנקודות השחורות, שבפנים. מנגנון הפעולה שלהם מפחית את היווצרותם של הנגעים הדלקתיים בפנים ואת היווצרות האקנה. מכיוון שמדובר בוויטמין A, הם מעודדים את חידוש התאים הפגועים על ידי יצירה מוגברת של סיבי קולגן. משחה המכילה רטינואידים גורמת לקילוף שכבת העור הדקה. אפשר לרכוש אותה בבית המרקחת, אך יש צורך במרשם רופא עור. היא משפרת את מראה העור, גורמת לו להיראות צעיר, מתוח ונקי יותר ומשווה לו מראה אסתטי הרבה יותר מכפי שהיה קודם לכן.

את הרטינואידים אפשר להשיג, כאמור, בתצורת מוצרים שונים למריחה על העור, כמו משחות, קרמים או ג'לים. הג'ל, המבוסס על הרטינואידים, מתאים בעיקר לעור שמנוני, בעוד שהקרם מתאים לעור בדרגת שמנוניות פחותה יותר. חשוב לדעת, שהשימוש בתכשירים המתבססים על רטינואידים עשוי להיות מלווה בתופעות לוואי שונות, כמו יובש בעור, פריחה בעור, גירוי בעור וגם רגישות לשמש. מסיבה זו מומלץ להימנע מלמרוח אותם באזורים עדינים יותר, כמו השפתיים או העיניים, שכן הם עשויים לגרום ליובש מקומי.

את הרטינואידים אפשר גם למצוא בכדורים לבליעה – רטינואידים סיסטמיים. גם הם מתבססים על ויטמין A, הידוע בסגולות הבריאות שלו. נכון להיום, ניתן למצוא בארץ 3 תכשירים מסוג כזה: איזוטרטינואין, המוכר יותר כ"קיורטן" לטיפול באקנה, תכשיר המיועד לסובלים מפסוריאזיס ומחלות עור נוספות ואליטרטינואין.

המינון הנכון ביותר של תכשירים אלה, הנחשב גם למינון נמוך באופן יחסי, הוא כמות של 20 מ"ג פעמיים בשבוע. מינון זה מפחית משמעותית את רמת שמוניות העור ומכווץ את נקבוביות העור גם כן. בנוסף, על פי מחקרים שבוצעו בתחום, נמצא כי מינון נמוך זה אף מגן על עור הפנים מנזקי השמש. כמובן שחשוב להקפיד גם על שימוש במסנן קרינה לעור הפנים בדרגה של לפחות SPF 30, כדי לספק לאזורים החשופים את רמת ההגנה הנדרשת להם.

כדאי לדעת

במהלך השנים מצאו כי מינון נמוך יותר של 5 מ"ג מדי יום משפיע על עור הפנים מבחינה אסתטית. יחד עם זאת, כדאי לדעת שכבר בשנות ה – 70 זיהו רופאי העור את יעילותו הרבה של הרטין A, בכל הקשור לתיקון נזקי השמש ונזקי הגיל. אפשר היה לראות זאת על מטופלים שעברו טיפול בתרופות הקלאסיות המוכרות ולא רופאו, אך שטופלו באמצעות רטינואידים ניתן היה לראות שיפור משמעותי והאקנה נעלמה מהפנים.

מסיבה זו תכשירים, המתבססים על רטינואידים, נחשבים לפופולאריים מאד בקרב נשים וכמובן גם בקרב הסובלים מאקנה. בכל מקרה, ולפני השימוש, מומלץ להיוועץ עם רופא עור כדי לבדוק את מידת חומרת האקנה ולבחון אפשרות לטיפול בתכשירים המתבססים על רטינואידים.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: