כתמי אקנה

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

רופאאקנה היא מחלת עור המשפיעה על עד 80% מהמתבגרים בשנות העשרה והעשרים לחייהם, ועל 5% מהמבוגרים. מחלה זו גורמת לכתמים המתפתחים על העור, בדרך כלל על הפנים, הגב והחזה. ברוב המקרים מחלימים מאקנה ללא תופעות לוואי, אך מספר אנשים נשארים עם כתמי אקנה.

כתמי האקנה יכולים להופיע בצורת נקודות שחורות קלות, המתפתחים לפצעים דלקתיים ומלאים מוגלה, וציסטות שיכולות להיות חמורות ובעלות השפעות ארוכות טווח העלולות לגרום לצלקות.

לאחר שנגע אקנה נרפא, הוא יכול להותיר סימן אדום על העור, ועובר תהליך ריפוי ושיפוץ שנמשך כששה חודשים עד שנה. אם נגע האקנה לא התפתח להשארת סימן, יכול העור להתרפא באופן נורמאלי.

כל שינוי בצבע העור, או פגם שעדיין נותר בו ונשאר על העור מעל שנה, נחשב לצלקת קבועה.

מה גורם לכתמי אקנה?

כתמי אקנה קשורים לשינויים ברמות ההורמונים בגיל ההתבגרות, ואין להם גורם אחד. הם מתרחשים כאשר בלוטות בעור מתחילות לייצר כמויות עודפות של חומר שומני המכונה חלב, הבלוטות יוצרות חורים קטנים בעור, דרכן גדלים שקיקי שיער, הגורמים להופעת נקודות שחורות על העור. אחרי גיל 20 מתחילה התופעה לסגת.

התרבות חיידקים בבלטות החלב המוגדלות, גם הם מהווים גורם להופעת כתמי אקנה. כתוצאה מכך נגרמת תגובה דלקתית המביאה לאודם, פצעונים כואבים ונפיחות.

כתמי אקנה שאינם מטופלים במשך זמן רב, גורמים להיווצרות צלקת סביב הפצעון בתהליך הריפוי.

אם להורים היו כתמי אקנה, סביר להניח שגם הילדים יסבלו מהתופעה.

גם שינויים הורמונאליים בקרב נשים, כגון הופעת המחזור החודשי או היריון, יכולים להוביל למקרים של כתמי אקנה.

טיפול בכתמי אקנה

אמנם כתמי אקנה אינם ניתנים לריפוי, אך הם יכולים להיות נשלטים בעזרת טיפול. מספר קרמים, משחות וג'לים לטיפול בכתמים זמינים להשגה בבתי מרקחת. יש להתייעץ עם הרוקח לקבלת ייעוץ. הדבר החשוב ביותר עליו יש להקפיד, הוא הימנעות בכל מחיר מחיטוט בפצעים. משיכת גלד מעל העור לפני שהוא מחלים, מפריעה לתהליך הריפוי והשיקום של העור, ומאריכה את זמן ריפוי הדלקת.

שמירה על ניקיון העור חשובה על מנת למנוע התפתחות כתמי אקנה חדשים. יש לשטוף את האזור הנגוע מספר פעמים ביום עם סבון או תכשיר ניקוי עדין, אבל אין לשפשף את העור חזק מידי.

אם כתם האקנה נפוח או אדום, יש להשתמש בקרם קורטיזון על מנת להרגיע את העור. לעיתים יש צורך לקבל טיפול אנטיביוטי חזק יותר או להשתמש בקרמים הזמינים במרשם רפואי.

טיפולי לייזר הם האפשרות היעילה ביותר להעלמת כתמי אקנה. הם אמנם יקרים, אבל אין להתפשר באיכותם. יש לשקול את כל הטיפולים השטפים בתחום הלייזר על מנת להבטיח את קבלת הטיפול הטוב ביותר.

במקרים של שיבושים הורמונאליים בקרב נשים צעירות, מומלץ להיבדק אצל רופא נשים, אשר יכול להפנות את האישה לביצוע בדיקות הורמונאליות על מנת לשלול מצב של שחלות פובליציסטית.

במידה וקיימת הפרעה הורמונאלית, רופא הנשים ימליץ על גלולות מתאימות, אשר יטפלו בכתמי האקנה.

כל הטיפולים לכתמי אקנה יכולים להימשך עד שלושה חודשים. אין לצפות לקבלת תוצאות בין לילה. ברגע שהתכשירים או התרופות מתחילות לעבוד, התוצאות הן בדרך כלל טובות.

מיתוסים אודות כתמי אקנה

כתמי אקנה אינם תוצאה של חוסר היגיינה או כביסה תכופה כמו שנהוג לחשוב על פי המיתוסים המקובלים.

במילים אחרות, אקנה אינה נובעת מעור מלוכלך או נקבוביות עור שאינן מטופחות. להיפך. יותר מידי קרצוף עלול דווקא לגרום להחמרת הכתמים.

אקנה אינה נגרמת גם כתוצאה מאכילת מזון "מהיר", שוקולד או מוצרי מזון עתירי שומן.

כתמי אקנה עלולים להביא לחוסר יציבות רגשית והתופעה עלולה לגרום לריחוק מבחינה חברתית.

המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: