האם אקנה מדבקת?

טיפול באקנה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול באקנה!

אקנה תופעה מדבקת?כשכל כך הרבה אנשים, ובמיוחד בני נוער מושפעים מאקנה, הגיוני לחשוב שהיא פשוט עוברת מאדם לאדם. אולי חיידקים שנשארו על כובע של מישהו, טלפון סלולארי שאדם משאיל לחברו גורם לפצעונים לפרוץ. אך החדשות הטובות הן חד משמעיות: אקנה אינה מחלה מדבקת. היא נגרמת על ידי חיידק הנקרא אקנס פרופיוניבאקטריום. כל אדם נושא חיידקים אלו על עורו, גם אם אינו סובל מפצעונים.

מחקר שפורסם ביולי 2013 בכתב העת Journal of Investigative Dermatology, מהווה פריצת דרך היסטורית למחקר חיידקי אקנה.

החוקרים דגמו 100 אנשים וגילו כי אנשים מזרמים מסוימים נוטים יותר לסבול מאקנה. השאלה הגדולה, המכריעה והקשה היא האם וכיצד החיידקים הגורמים למחלה משפיעים על העור באמצעות התפרצות תסמינים, אם בכלל.

מיתוסים על הגורמים לאקנה

לכל אדם יש את הסיפור האישי שלו, וכל אדם "יודע" בוודאות שהוא נדבק באקנה כתוצאה משימוש במוצר מסוים, בעקבות שיתוף מוצר מסוים או פשוט נדבק מאדם אחר. אלא ש"עובדות" ומיתוסים אלו אינן אלא סיפורים שאינם קשורים למציאות, וסביר ביותר להניח שאדם סובל מאקנה בגלל גורמים שונים, שאף אחד מהם אינו קשור להידבקות מחבר.

אקנה נגרמת בדרך כלל באמצעות הורמונים המשפיעים על ייצור החלב בעור, אך גם דברים אחרים עלולים לגרום לפצעונים לפרוץ. מחקרים שבוצעו לאחרונה מצביעים על גורמים שונים הכוללים תזונה עשירה במוצרי חלב;  קוסמטיקה ומרכיבים מסוימים במוצרי טיפוח העור; חוסר הקפדה על נקיון מברשות איפור; חוסר הקפדה על נקיון הטלפון הסלולרי; ולבישת אותם בגדים לאחר הזעה. בנוסף לגורמים מרובים אלו, אקנה יכולה להיות גם נטייה גנטית.

קיימות אפשרויות טיפול רבות לאנשים הסובלים מאקנה, וחשוב מאוד, גם במקרה קל, להתייעץ עם רופא עור על מנת לטפל במצב במהירות כדי למנוע היווצרות צלקות אקנה קבועות.

תרופות מרשם מקומיות כגון רטין A משמשות לעיתים קרובות בשילוב עם תרופות לבליעה כגון דוריקס או תרופות אנטי אנדרוגן. טיפולים הניתנים בקליניקת הרופא כוללים תרפיה פוטודינמית וטיפול אקנה בלייזר. טיפולים אלו מפחיתים את סיכון ההצטלקות.

שיטות להגנת העור מפני אקנה

ניתן לנקוט בצעדים שונים על מנת למנוע מצב של אקנה:

  • לשטוף את הפנים מידי בוקר וערב.
  • פילינג שבועי או דו שבועי לעור מחסל תאי עור מתים ומונע סתימת נקבוביות עור.
  • יש להשתמש בקרם לחות באופן קבוע. בעת התנסות במוצרים חדשים, יש לעקוב אחר שינויים בעור בשבוע הראשון, ולהפסיק את השימוש בהם אם מתרחשת פריחת אקנה.
  • להקפיד על נקיון הטלפון הסלולרי.
  • להחליף בגדים לאחר הזעה.
  • לשמור מוצרי טיפול בשיער ובעור במקומות קרירים.
  • להחליף מצעים לעיתים קרובות.
  • יש לשים לב לתדירות הנגיעה בפנים. בטוח שמדובר בתדירות גבוהה. מומלץ להפחית את תדירות הנגיעה בפנים על מנת להימנע מהעברת חיידקים.
  • מומלץ להשתמש בקרם הגנת מינרלים שאינו חוסם את הנקבוביות.
המרכז לטיפול באקנה

המרכז לטיפול באקנה מתמחה במתן מידע בתחום הטיפול באקנה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול באקנה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: